Ekonomi

İstanbul’da yaşam maliyeti yüzde 112 artarak 27 bin TL’yi geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğluEkonomi politikalarını eleştirirken vatandaşlar şişirmeBana yükünün yükünü taşıması gerektiğini söyledi.

İmamoğlu, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında Şişli Belediyesi’nin ‘Şişli Sofrası’ başlığıyla yürüttüğü sosyal yardım programının tanıtım toplantısında konuştu.

İstanbul Planlama Ajansı tarafından hazırlanmıştır. ‘İstanbul’da yaşamanın maliyeti’Bilgilerini paylaşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“İstanbul’da Aralık 2021’den Aralık 2022’ye kadar yaptığımız araştırmada maalesef İstanbul’da yaşam maliyeti yüzde 112’den fazla arttı. Yine Aralık 2022’de İstanbul’da 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyeti 27 bin 596 lira. Yani neredeyse dört kişinin yaşadığı bir ailede dördü de en azından taban fiyattan çalışmalı ki bunun üstüne çıkabilsin, ülkemizde böyle bir aile demografisi yok.İstanbul barometresine göre İstanbulluların yüzde 61’i “Yaşayacak kadar para kazanamıyorum” dedi İTO verilerine göre İstanbul’da gıda enflasyonu yüzde 115’ten yüzde 21. Bunlar aslında hayatı derinden etkileyen gerçek veriler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu